Gurabije aq të shijshme dhe të buta do të gatuani shpesh.

Përbërësit:

– 250 g mjaltë,

– 250 g sheqer,

– 250 g yndyrë,

– 250 g grizë (miell orizi)

– 4 vezë,

– Një lugë e vogël sodë buke,

– Një qese e vogël kanellë,

– 800 g miell.

Përgatitja:

Tundni dy vezë, shtoni sheqerin, yndyrën, grizën, sodën e bukës, kanellën dhe miellin dhe të gjitha mirë ngjishni.

Brumin e përgatitur qiteni në kallëp të lyer dhe piqni në furrë në 200 gradë celsius.

Kur gurabijet të piqen, nxirrni nga kallëpet dhe rrotulloni në pluhur sheqeri.

Kënaquni.

MUND TË JU PËLQEJNË