Një recetë e vjetër e shëndetshme që do ta pëlqejnë të gjithë.

Nevojiten:

– 3 vezë,

– 100 g ajkë,

– 1 lugë kajmak,

– 1 lugë yndyrë apo gjalpë,

– 500 g hithra të reja,

– 100 g djathë të imët,

– pak jogurt,

– 100 g miell të bardhë,

– 1 qeskë për ëmbëlsira,

– pak kripë,

– 400 g miell misri.

Përgatitja:

Hithrat zieni dhe pasi t’i kulloni shtoni vezët, djathin, ajkën, kajmakun, gjalpin, jogurtin dhe tundni.

Shtoni kripë dhe miellin, pluhurin për ëmbëlsira dhe miellin e misrit.

Të gjitha bashkoni dhe piqni në furrë në 220 gradë Celsius rreth gjysmë ore.

Ju bëftë mirë.

MUND TË JU PËLQEJNË