Qe se si përgatitet kjo gjellë!

Aq thjesht, por edhe aq e shijshme – do të bëhet gjellë e adhuruar juaja.

Përbërësit:

– një palë gjokse pule;

– 3 vezë;

– kripë;

– piper;

– miell;

– thërrmija buke;

– 200 g ajkë të thartë;

– pak mustardë;

– salcë kërpudhash;

– vaj, fletë majdanozi.

Përgatitja:

Mishin priteni në bërxolla dhe shtypeni mirë, qitni kripë, piper, lyeni me mustardë dhe rrotulloni në miell, pastaj vezët e tundura të cilave i keni qitur kripë.

Bërxollat kaloni nëpër thërrmija buke dhe fërgoni në vaj derisa të skuqen. Kur të piqeni qitni në letër kuzhine që të thithin tepricën e yndyrës.

Në tigan qitni pak yndyrë dhe qitni hudhrën e grirë, pastaj shtoni ajkën që të shkrihet.

Salcën e kërpudhave qiteni në tepsi, shtoni pak ujë tundni dhe qitni në ajkë dhe përzieni derisa të vlojnë.

Hiqeni nga shporeti. Bërxollat radhisni në pjatë dhe qitni sipër shtesën e kërpudhave dhe ajkën.

Kënaquni!

MUND TË JU PËLQEJNË