Gazeta Metro ju sjell një recetë që mund të ju ndihmojë sidomos tani që jemi në muajin e Ramazanit:

Përbërësit

l l ujë te vaket

1 luge kripë

1 luge maja

1.5 kg miell

Hapat

1

Ne nje gote uje te vaket qesim majen,nje luge te vogle sheqer dhe leme derisa maja te fermentohet

2

Me pas ne ujin e mbetur te vakt qesim kripen,shtojme majen e fermentuar,miell gradualisht derisa te behet nje mase brumi qe nuk ngjitet per duar(per amvisat e reja,kur nuk ceket sasia e miellit,miell shtojme duke perzier vazhdimisht me luge derisa brumi te mos ngjitet per luge,pra atehere sasia e miellit eshte e mjaftueshme).

3

Brumin e rrumbullaksojme,mbulojme enen dhe leme ne vend te ngrohet per 35-40 minuta derisa te dyfishohet vellimi(gjithashtu brumi derisa dyfishoje vellimin nuk eshte mjaftueshem i fryre,nese nuk aplikohen kjo procedure buka nuk do te jete e shkrifet).

4

Pasi brumi te jete dyfishuar,qesim ne tavolinen e permillur,ndajm toptha te cilet i rrumbullaksojme dhe vendoim ne tavoline anash mbi mbulesen (ose prejm leter per pjekje madhesi te tepsise dhe radhisim topthat ne leter jo shume afer njeri tjetrit).

5

Pasi te fryhen topthat edhe per 15 min lyejm me te verdhe veze dhe shtojme fara susami.

MUND TË JU PËLQEJNË