Rizoto është një nga pjatat më të preferuara, edhe pse është e shëndetshme edhe pse është e shpejtë për tu përgatitur.

Përbërësit e nevojshëm:

2 gota oriz kokërrgjatë me ngjyrë të verdhë

3 gota ujë

kripë

Përbërësit e nevojshëm për salcën:

300 g fileto pule

500 ml ajkë

150 gr kërpudha

Kripë

piper i zi

vaj

Mënyra e përgatitjes:

Lajeni orizin dhe më pas e vendosim në një enë me ujë për 20 minuta. E kullojmë mirë dhe e hedhim në tenxhere, i shtojmë kripë, piper të zi dhe i shtojmë 3 gota ujë të ftohët dhe e lëmë të ziejë derisa të marrë valë.

Presim në copa katrore fileton e pulës dhe e skuqim në tigan me kripë dhe piper të zi. Sapo të marrë ngjyrë i shtojmë kërpudhat dhe e mbulojmë me kapak. Kur të ketë shteruar lëngu i shtojmë ajkën. Sipas dëshirës mund të shtoni edhe ndonjë përbërës te tjetër.

MUND TË JU PËLQEJNË