Përbërësit

250 gr makarona

2 lugë gjelle pesto borziloku

200 ml ajkë të thartë/shtalpë

100 gr djath feta

2 lugë gjelle vaj ulliri

2 lugë gjelle domate të thara

1 filxhan gjethe borziloku

kripë dhe piper i zi

Udhëzimet

Hapi 1 

Fillimisht, nëse djathi feta është shumë i njelmët, atëherë mos hidhni shumë kripë tek uji ku do të zieni makaronat.

Hapi 2 

Në një enë bëni bashkë peston, shtalpën dhe vajin e ullirit. Në këtë përzierje shtoni makaronat e ziera dhe të ftohura.

Hapi 3 

Shtoni djathin e thërmuar, borzilokun e grirë dhe domaten e tharë.

Hapi 4 

Në fund trazojini mirë të gjitha dhe shërbejini si një drekë të thjeshtë vere ose si sallatë shoqëruesepër njërin nga vaktet kryesore të ditës.

Hapi 5 

Ju bëftë mirë.

Loading...

MUND TË JU PËLQEJNË